kto wykona

Aktualności  »  Biblioteka

Spotkanie ze Zbigniewem Kasprzakiem

Dodane:   | Autor: Gim | Kategoria: Biblioteka

„Człowiek pot­rze­buje pas­ji, która wy­pełni część je­go życia, i którą  podzieli się z innymi”. 

3 listopada 2016 r.  Gimnazjum nr 1 w Jędrzejowie miało przyjemność gościć znanego jędrzejowskiego malarza Zbigniewa Kasprzaka , który w ubiegłym roku świętował 45-lecie swojej pracy artystycznej. Takie spotkania edukacyjne są kształcące dla młodzieży.  ,,Warto spotykać w życiu ludzi z pasją. Pasja nie tylko inspiruje, ale również pomaga żyć, czyniąc to nasze życie o wiele ciekawszym doświadczeniem”. 

 

Zbigniew Kasprzak urodził się w 1951 r. w Jędrzejowie. Ukończył szkołę plastyczną w Kielcach i studia o kierunku kulturalno-oświatowym na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1978-1992 kierował Zakładowym Domem Kultury Z.P.Dz. "Rekord". Jest twórcą programu telewizyjnego "Korzenie", uczestnikiem spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą, koneserem sztuki. Za swoją działalność otrzymał wyróżnienie Polskiego Radia Kielce "Zwykli - niezwykli" oraz medal "Za zasługi dla Jędrzejowa". Malarstwo to jego pasja. Ulubionymi tematami artysty są : architektura, pejzaż, martwa natura, przyroda. Popularyzuje sztukę w różnych środowiskach. Swoje prace prezentował na licznych wystawach m.in. we Włoszczowie, Jędrzejowie, Pińczowie, Busku-Zdroju, Solcu.  To wszechstronny człowiek - społecznik, pasjonat malarstwa, piewca piękna Ponidzia. Laureat I miejsca Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Małych Miast "Skalbmierz 2009". Za swoją działalność artystyczną oraz społeczną został uhonorowany wyróżnieniem Polskiego Radia Kielce "Zwykli-Niezwykli" oraz nagrodą "Jędrzejowianin Roku 2009". W 2011 roku zdobył II miejsce w IV Świętokrzyskim Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej organizowanym przez WDK w Kielcach.

      Podczas spotkania artysta podzielił się barwnymi opowieściami z podróży na Litwę, Białoruś i Ukrainę. Wspomnienia ilustrował swoimi obrazami. Młodzież miała możliwość zobaczyć, jak wyglądała architektura pałaców, zamków, kościołów, kamienic, szlacheckich dworków Wilna, Brześcia, Lwowa, Kamieńca Podolskiego. Niezwykły talent gawędziarski pana Zbigniewa Kasprzaka sprawił , że  uczniowie również z wielkim zaangażowaniem słuchali ciekawostek na temat naszego regionu: podziwiali przyrodę, obiekty sakralne Ponidzia i Ziemi Jędrzejowskiej. Pan Kasprzak dał się poznać młodzieży jako człowiek wielce oddany swojej pasji. Mówił, że ,,musimy mieć pasję, żeby wyzwolić entuzjazm potrzeby do skutecznego działania i realizacji celów i marzeń’’-. Zachęcał młodych ludzi do samorealizacji , poświęcenia swojego wolnego czasu nie tylko na komputer , ale przede wszystkim na spełnianie swoich marzeń, odkrywanie siebie.  Przekonywał, że ,, człowiek bez pas­ji jest jak okręt, który nie wie dokąd zmie­rza.’’ Próbował zaszczepić w gimnazjalistach poczucie piękna, zamiłowanie do sztuki, zainteresować ich malarstwem.

     Spotkanie upłynęło  w bardzo ciepłej, przyjemnej atmosferze. Po jego zakończeniu  malarz przekazał na rzecz Gimnazjum nr 1 kilka swoich prac. Bardzo miłym akcentem było także wyrażenie  chęci zacieśnienia współpracy artysty z naszą szkołą.

przekazała: biblioteka szkolna

Wycieczka do Biblioteki Miejskiej

Dodane:   | Autor: Gim | Kategoria: Biblioteka

Dnia 13 września w piątek, w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną uczestniczyła klasa I d wraz z jej  wychowawcą panią Jolantą Skrobich. Zajęcia odbywały się w wypożyczalni  popularnonaukowej i były prowadzone przez panią Małgorzatę Baczyńską. We  wszystkich zajęciach bibliotecznych opiekunem młodzieży była pani Patrycja Bębenek.

Uczniowie poznali zasady wypożyczania książek oraz korzystania ze stanowisk komputerowych. Dzięki tym wyjściom chętnie przyjdą oni do tej przyjaznej  biblioteki, w której jest tyle ciekawych książek

 

Kiermasz używanych podręczników

Dodane:   | Autor: Gim | Kategoria: Biblioteka

Biblioteka szkolna również w tym roku zorganizowała we wrześniu kiermasz używanych podręczników.

Na kiermaszu nasi gimnazjaliści mogli zaopatrzyć się w brakujące podręczniki po znacznie niższej niż w księgarni cenie. W trakcie trwania kiermaszu rozprowadzono ponad 400 podręczników. Można oszacować, że uczniowie pozostawili do sprzedania ok. 600 egzemplarzy. Największym zainteresowaniem  cieszyły się podręczniki do chemii i języka angielskiego. Przedsięwzięcie to okazało się bardzo potrzebne i cieszyło się dużym zainteresowaniem. W wielu przypadkach stało się jedyną okazją nabycia taniego podręcznika przez niezamożnego ucznia. Przy okazji informujemy także, że od każdego sprzedanego podręcznika symboliczna złotówka zostanie przeznaczona na zakup artykułów papierniczych do biblioteki szkolnej.

Zachęcamy uczniów do udziału w kiermaszu w przyszłym roku

Szkolne Koło Fotograficzne

Dodane:   | Autor: konto usunięte | Kategoria: Biblioteka

Interesujesz się fotografią? Na co dzień nie rozstajesz się z aparatem i chciałbyś, żeby Twoje zdjęcia zobaczyli wszyscy? A może jesteś jeszcze początkującym fotografem i chcesz podszkolić swoje umiejętności? Bez względu na stopień zaawansowania Szkolny Klub Fotograficzny jest właśnie dla Ciebie!czytaj więcej

Konkurs recytatorski

Dodane:   | Autor: Biblioteka szkolna | Kategoria: Biblioteka

Józef Ignacy Kraszewski – Myśl żywy słowem wyrażona

KONKURS RECYTATORSKI

„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska.”

Józef Ignacy Kraszewski  

Cele konkursu:

 

Upamiętnienie 200. rocznicy urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Popularyzowanie twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego

Poszukiwanie literackich wzorców i wartości istotnych w życiu młodego człowieka.

Kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich.

Poszukiwanie nowatorskich interpretacji utworów literackich.

Promocja uczniów zdolnych.

 

Biblioteka szkolna wspólnie z polonistami ogłasza konkurs pięknej recytacji utworów Józefa Ignacego Kraszewskiego. Uczestnicy zobowiązani są przygotować dowolny fragment prozy lub wiersz autora.

Ocena będzie obejmować:

- dobór repertuaru;

- znajomość tekstu;

- interpretację utworu;

- kulturę słowa;

- ogólny wyraz artystyczny.

Konkurs odbędzie w marcu.

Akcja Wolontariatu i Biblioteki na rzecz Biblioteki Szkolnej w Sandomierzu

Dodane:   | Autor: Izabela Szczerba | Kategoria: Biblioteka

Powódź, która dotknęła w czerwcu ubiegłego roku południowe rejony naszego kraju zniszczyła w dużym stopniu księgozbiór biblioteki szkolnej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sandomierzu. W odpowiedzi na apel Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach Wolontariat naszej szkoły wspólnie z biblioteką szkolną zorganizował kolejną akcję pomocy powodzianom.

W dniach od 21 – 28 lutego odbyła się akcja sprzedaży ciast i galaretek przygotowanych przez uczniów poszczególnych klas naszego gimnazjum. Celem akcji miało być pozyskanie pieniędzy na zakup lektur dla poszkodowanej w powodzi biblioteki szkolnej w Sandomierzu. Na apel Wolontariatu odpowiedziała cała szkoła. Sprzedaż ciast odbywała się według następującego harmonogramu:

 

21.02— klasy I c, II b

22.02— klasy I a, I b, I d

23.02— klasy I e, II a, II c

24.02— klasy II d, II e, II f

25.02— klasy III a, III b, III c

28.02— klasy III d, III e, III f

 

W wyniku tej sprzedaży pozyskano kwotę 1167 zł, która zostanie przeznaczona na zakup lektur szkolnych dla młodzieży.

Sprzedaż ciast odbywała się pod patronatem pań ze świetlicy i biblioteki szkolnej. (p. Renata Równicka, Katarzyna Kamińska).

Pozycji 17, jesteś na stronie 1/3 |  Następna »

© 2005-2008, Gimnazjum nr 1 w Jędrzejowie | logowanie

Valid XHTML 1.0 Strict